Ako si pripraviť zdravé raňajky podľa princípov Ajurvédy, starodávnej vedy o živote

Ako si pripraviť zdravé raňajky podľa princípov Ajurvédy, starodávnej vedy o živote

Úvod do sveta Ajurvédy a jej pohľadu na raňajky

A poďme na to. Ajurvéda, to není len medicína alebo starodávna filozofia. Ajurvéda je celý spôsob života, ktorý nám prináša harmoniu tela, mysle a duše. Ale hej, nerobme z toho žiadnu vedeckú konferenciu, je to oveľa jednoduchšie a praktickejšie, ako by sa mohlo zdať.

V svete Ajurvédy každý detail má svoje miesto a dôvod: od toho, kedy vstať, až po to, kedy sa uložiť na spánok. A teraz si povieme, prečo sú raňajky podľa Ajurvédy také dôležité. Vedeli ste, že podľa Ajurvédy má náš tráviaci oheň, zvaný agni, svoje výkyvy počas dňa? Večer a v noci sa naše trávenie spomaľuje, ale ráno? Ráno je čas, kedy agni potrebuje správnu potravu, aby sme nastartovali trávenie a dali svojmu telu signál, že je čas prebudiť sa. No nie je to fascinujúce?

Výber správnych potravín pre ranné chvíle

Podľa Ajurvédy, nie každá potravina je pre každého. Máme rôzne telesné typy, v Ajurvéde nazývané doši: vata, pitta a kapha. Nech je to akokoľvek zložité, zjednodušíme si to na trochu potravín, ktoré robia každému dobre. Siahnuť by sme mali po ovocí, ciernutých obilninách a teplých, lahko stráviteľných jedlách. Svet Ajurvédy radí, aby sme siahli po jedlách, ktoré naše telo dokáže ľahko spracovať a zároveň nás dokážu dostatočne zasýtiť do začiatku dňa.

Raňajkové klasiky á la Ajurvéda? Povedzme že teplá kaša na vode alebo mandľovom mlieku, pridáme k tomu aj trochu čerstvého ovocia a semienok, a hurá na začiatok dňa! A nemusí to byť len ovsená kaša, skúste aj amarant či quinou. Aha a nezabúdajte, že by malo ísť o sezónne ovocie a miestne potraviny, lebo Ajurvéda, kamaráti, je aj o udržateľnosti a ohľaduplnosti k prírode.

Načasovanie a rutina: kedy a ako jesť raňajky

Takže, kedy je ten správny čas na raňajky? Podľa Ajurvédy by sme mali začať jesť, keď začne náš tráviaci oheň poriadne horieť. A to zvyčajne byva chvíľu po tom, ako vstaneme. Najlepší čas podľa tejto starobylej vedy je medzi šiestou a ôsmou hodinou ráno. No a nie je to dokonalé? Väčšina z nás vstáva práve v tom čase kvôli práci alebo škole.

Ako by to malo vyzerať? Predstavte si, že sa zobudíte, dáte si lahodný horúci nápoj (kľudne aj ten vaš vzácny zelený čaj, však?) a potom si doprajete tých pár minút na prípravu a vychutnanie raňajok. Ajurvéda odporúča jesť v pokoji a svedomito. To znamená, nechajte mobil nabíjať a noviny nechajte na neskôr. Jedzte pomaly a cíťte chute.

Rutiny a ich význam v ajurvédskych raňajkách

Už ste počuli, že rutina je základom úspechu? No tak, to platí aj pri raňajkách. Každý deň by sme mali začať podobným spôsobom. Vstávajte približne v rovnakom čase, posaďte sa k stolu, nie pred televízor, a urobte si čas len pre seba a pre svoje raňajky. Prečo? Čím viac budeme dodržiavať rutinu, tým lepšie si náš organizmus zvykne na pravidelný režim. A tým pádom aj náš tráviaci systém bude fungovať ako hodinky.

Podľa Ajurvédy, ak budeme dodržiavať raňajkovú rutinu, nastavíme si telo tak, že celý deň bude agni, náš tráviaci oheň, pravidelne horieť a pomáhat nám v trávení. Niekto možno povie, že rutina je nudná. Ale veru, nie je nič lepšie, než vedieť, že začíname deň správne a že si doprajeme tomu nášmu telíčku to, čo potrebuje!

Prispôsobenie raňajok jednotlivým došiam

Teraz to bude trochu zložitejšie, ale zaujímavejšie. Pre každý ajurvédsky telesný typ – vata, pitta a kapha – existujú špecifické potraviny, ktoré im prospievajú. Ak ste napríklad vata, teda telesný typ, ktorý je často nepokojný a mrznúci, mali by ste začať ráno niečím hrejivým – varené raňajky, nikdy nie studené cereálie zo studeného mlieka! Tí z pitta typu, čiže ti, ktorí majú tendenciu k zažívacím problémom alebo hnevom, by mali siahnuť po niečom chladivom ale nie príliš studenom – pokojne aj čerstvé ovocie, ale vyhnúť by sa mali ostrým koreninám. Nakoniec, kapha typ, ktorý je sklonený k pocitom ťažkosti a netečnosti, by mal siahnuť po niečom ľahkom – ajurvédska kaša je super, ale bez príliš veľa sladkého.

Skúste sami určiť, ktorý z telesných typov najviac zodpovedá vám, a prispôsobte svoje raňajky. Však vieť, čo nám dobre robí a čo menej, to je polovica úspechu. A my tú druhú polovicu už len doplníme. Môžete experimentovať s rôznymi kombináciami potravín, kým nenájdete svoj raňajkový grál.

Pár ďalších tipov pre ideálne ajurvédské raňajky

So základmi sme si urobili poriadok, takže teraz ide o to, ako to implementovať do každodenného života. A aby to nebolo také všeobecné, dávam vám pár konkrétnych tipov, ktoré mi zmenili raňajkový život. Po prvé, vždy si raňajky pripravujem večer, aby som ráno nemusela riešiť, že niečo nemám alebo že mi nejako eluduje kreativita. Napríklad si nasekám ovocie alebo si zmiešam suroviny na kašu a nechám ich odpočívať v chladničke.

A teraz možno trochu osobnejšia spoveď: keď som pred dvoma rokmi prechádzala na ajurvédsku stravu, myslela som si, že bude teda fuška zaradiť raňajky do môjho hektického dňa – úprimne, kto má ráno čas? Ale postupne som si našla ten svoj rytmus a teraz si bez tých 15 minút v klíde a zameranosti neviem deň ani predstaviť. A to je to, čo radím aj vám: niekedy treba len trochu času, trpezlivosti a skúšania, kým sa vám podarí nájsť ten správny raňajkový rituál.

No a nebojte sa skúšať nové veci. Urobte si pár dní vata raňajky, potom prepnete na kapha a nakoniec skúste pitta. Vaše telo vám samo dá vedieť, čo mu vyhovuje najlepšie. A pamätajte, Ajurvéda je o rovnováhe, tak sa nehoníte za dokonalosťou, ale skôr si užívajte každé sústo vo vedomí, že to robíte pre svoje zdravie a pohodu.

Záver

Tak a bolo by to. Ajurvéda nemusí byť len o horách indických korenín a komplikovaných rituáloch. Je to o tom, nájsť zdravý spôsob života, ktorý vám pasuje a prinesie harmóniu do vášho každodenného života. Raňajky podľa Ajurvédy sú skvelým štartom, ako sa priblížiť k tejto vede a filozofii. A nezabudnite, nie je to len o jedle, je to aj o tom, ako a kedy toto jedlo konzumujete.

Držím vám palce, nech sa vám darí nájsť ten pravý raňajkový balans podľa Ajurvédy. A teraz mi dovoľte ísť budík mačku Minku a nášho psa Bruna, lebo vedia, že keď začnem písať o jedle, čoskoro nasleduje aj ich trénink na raňajky podľa Ajurvédy. Dobrú chuť k vašim experimentom, potešía mňa informujte ako vám chutí!

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *