Čo signalizuje tlak v hlave? Príčiny a riešenia

Čo signalizuje tlak v hlave? Príčiny a riešenia

Úvod do záhady tlaku v hlave

Keď som ešte bola mladá a bezstarostná, pojem "tlak v hlave" mi bol celkom cudzí. Ako by aj nie, keď moje najväčšie starosti boli, či si vyberiem na rande klasický čierny outfit alebo pôjdem vlastnou cestou a obujem si tie šialené farebné topánky. Ale poďme k veci. Tlak v hlave môže byť veľmi nepríjemný a dokáže nám poriadne znepríjemniť deň. Môže sa objaviť ako nepríjemné tiahlo v zadnej časti hlavy, alebo ako tlak okolo očí, a občas sa môžeme cítiť, akoby nám niekto nasadol na hlavu. Takéto pocity majú často aj moji synovia, Viktor a Kamil, po dlhom dni v škole, keď ich hlavičky sú preplnené novými informáciami a úlohami na doma.

Možné príčiny tlaku v hlave

Niekedy premýšľam, či by som si nemala zvoliť alternatívnu kariéru detektívky. Zaoberať sa príčinami tlaku v hlave je totiž niekedy poriadne detektívna práca. Príčin môže byť totiž naozaj veľa - od čisto fyzických až po psychické. Občas je dôvod jednoduchý, ako napríklad zlé držanie tela pri sedení (poznám dosť dobre, keď sa Viktor s Kamilom snažia dostať čo najbližšie k obrazovke počítača). Inokedy môže ísť o nedostatok hydratácie, alebo napríklad o dlhodobý stres. Pamätajte, že náš mozog je skutočne citlivý orgán, ktorý reaguje na množstvo vonkajších faktorov - a tie ovplyvňujú, ako sa cítime vo vlastnej koži.

Stres a jeho vplyv na tlak v hlave

Stres je ten "zlý kamoš", ktorý príde neohlásene, začne si robiť bordel v hlave a nechce odísť ani po tom, čo sme mu viackrát slušne naznačili, že jeho návšteva nie je žiaduce. Veru, vplýva to aj na tlak v hlave, a ak máte pocit, že za vami začne chodiť príliš často, môže to byť znakom, že by ste mali trocha spomaliť a dať si pauzu. Verte mi, nový deň bude oveľa príjemnejší, keď sa vám bude po hlave preháňať menej stresových myšlienok. Vtipkujem niekedy, že stres by mal aspoň platiť nájom, keď sa rozhodne, že v našich hlavách zostane na dlhšie.

Jedálniček a tlak v hlave

Len málo vecí ma robí šťastnejšou ako dobra vecera strávena s rodinou pri kuchynskom stole. Ale čo ak niektoré potraviny, ktoré pravidelne konzumujeme, môžu prispievať k tlaku v hlave? Človek by si nemyslel, že tá nevinná káva alebo tmavá čokoládka môžu byť zdrojom problému, ale akýsi vedecký štúdik hovorí, že je možné, že áno. Samozrejme, vždy treba nájsť zlatú strednú cestu a držať sa motta, že všetko s mierou. A keď už sme pri tom jedle, pamätáte si na to, keď babička hovorila, že by sme mali jesť viac rybieho oleja? No, zdá sa, že naše babičky vedeli, čo hovoria, pretože omega-3 mastné kyseliny sú naozaj dobré aj pre naše mozgy.

Hormonálna rovnováha a jej vplyv

Aha, teraz sa dostávame na tenký ľad - hormóny. Tieto malé chemické poslovia, ktoré sa preháňajú naším telom, majú na svedomí veľa z toho, ako sa cítime. A keď povedia, že majú zlý deň, azda môžu vlastne prispievať k pocitom tlaku v hlave. Či už ide o menštruačný cyklus, tehotenstvo alebo menopauzu, hormonálne zmeny majú vplyv na náš celkový well-being. No a ak si myslíme, že ako muži majú s hormónmi menej problémov, omyl - ich hormonálna nerovnováha môže viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam vrátane tlaku v hlave.

Hydratácia a jej kľúčová úloha

Môj syn Viktor je niekedy ako púšť - neustále potrebuje doplňovať vodu, pretože zabúda piť. A potom sa čuduje, že ho bolí hlava. Často podceňovaný, no nesmierne dôležitý aspekt našej každodennej rutiny, je dostatočná hydratácia. Naše telo je ako sofistikovaný stroj, ktorý potrebuje olejovanie - ibaže namiesto oleja potrebuje vodu. Nedostatok vody môže spôsobiť, že sa cítime, akoby sme mali v hlave namontovaný lis. Takže ak vás trápi tlak v hlave, popritom nenoste vodu len ako módný doplnok vo vašej fitnes taške, ale aj ju piť!

Cvičenie ako preventíva a terapia

Jedno je isté: pohyb je život. A môže byť aj záchrana pre naše hlavinky, ktoré sú preplnené tlakom. Vždy mi bolo lepšie, keď som sa poriadne rozhybala; zrazu som cítila, ako tlak opúšťa moje telo rovnako rýchlo ako moja motivácia k cvičeniu v pondelky ráno (ktorá, pravdupovediac, nikdy nebola príliš veľká). Avšak vedecké štúdie potvrdzujú, že pravidelná fyzická aktivita môže znižovať napätie a zlepšovať prúdenie krvi - a tým pádom môže prinášať úľavu od tlaku v hlave. Cvičenie teda môže byť skvelým spôsobom, ako udržať naše krvné cievy vo forme a predísť nepriateľovi číslo jeden - hlavovej bolesti.

Relaxačné techniky a ich prínos

Je zábavné pozorovať Kamilovo uvoľnenie, keď sa plne ponorí do jeho obľúbeného komiksu. Som pevne presvedčená, že ísť na jogy alebo si dopriať masáž môže mať podobný účinok na naše prenapäté hlavy. Relaxačné techniky, akými sú meditácia, dýchacie cvičenia, alebo aj len tiché posedenie v prírode, majú naozaj zázračné účinky na zníženie tlaku v hlave. Praktizovanie týchto techník môže pomôcť nášmu mozgu "resetovať" sa a vďaka tomu môžeme byť schopní lepšie zvládať stres a jeho vedľajšie účinky.

Záver: Naše hlavy si zaslúžia pozornosť

V živote nie sú len detektívne príbehy a veselé rande. Sú tu aj obyčajné dni, kedy nás prekvapí tlak v hlave. A je to presne ten čas, keď by sme si mali vziať pauzu, zamyslieť sa nad tým, ako staráme o naše telo a dušu, a byť trocha laskavejší k sebe. Či už vás trápi stres, nie ste dostatočne hydratovaní alebo sa nevenujete pravidelnému pohybu, je dôležité nájsť príčinu a začať pracovať na jej odstránení. Myslite na to, že starostlivosť o vaše telo a myseľ nie je luxus, ale nevyhnutnosť. A ak moje slová nestačia, pamätajte na to, že aj Viktor a Kamil, keď si dajú pauzu od učenia a doprajú si trochu pohybu, cítia sa oveľa lepšie. Stavte na prevenciu, dávajte si pozor na signály od vášho tela a majte na pamäti, že trocha relaxu môže robiť zázraky.

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *