Tejpovanie pre bežcov: Praktický sprievodca

Tejpovanie pre bežcov: Praktický sprievodca

Úvod do tejpovania pre bežcov

Myslím, že väčšina z nás, bežcov, skončila minimálne raz s upätovanou nohou a rozhodnute sa zaoberať tajomstvom metódy, ktorú mnohí nazývajú "tejpovanie". Ak ste ako ja, možno ste si dokonca občas urobili nejakú špeciálnu techniku, ktorú ste našli na internete, a dúfali ste, že sa jazva alebo bolesť prečarovala. Ale čo vlastne je tejpovanie a ako nám môže pomôcť pri našom behu?

Tejpovanie, čiže aplikácia elastického lepiaceho pásma na pokožku, je populárnou metódou používanou športovcami na zmiernenie bolesti, zlepšenie funkcie svalov a podporu hojenia zranení. Môže vypadávať trochu ako voodoo mágie, ale v skutočnosti je založené na dokonca aj na vede!

Prečo tejpovanie funguje

Pri behu dochádzau k rôznym namáhaním, ktoré môžu spôsobiť bolesť alebo zranenie. V závisloti od toho, kde a ako je pásmo aplikované, tejpovanie môže pomôcť upraviť pohybový vzor, ovplyvniť nervový systém a dokonca pomáhať lymfatickému systému.

Pásmo funguje tým, že vytvára jemný ťah na kožu, čím vytvára priestor medzi pokožkou a svalmi. Tým sa znížia tlaková bolesť a zlepší krvný obeh, čo podporuje hojenie. Pásmo, keď je správne aplikované, tiež poskytuje mieru opory svalom a kĺbom bez obmedzenia ich pohyblivosti.

Ako správne tejpovať

Tejpovať pravdepodobne nie je niečo, čo si dokáže správne urobiť ktokoľvek, takže je dobré požiadat odborníka (napr. fyzioterapeut) o ukázanie techníky. Avšak existujú niektoré všeobecné usmernenia, ktoré je potrebné rešpektovať:

  • Pásmo by malo byť aplikované na čistú, suchú kožu, ideálne potom, ako ste sprchovaní a koža je bez potu a mastnôt.
  • Noc pred aplikáciou pásmo nepoužívajte žiadne krémy ani oleje na kožu, na ktorú sa pásmo bude lepiť.
  • Pásmo aplikujte aspoň hodinu pred fyzickou aktivitou, aby malo dostatočne dlhý čas na prilepenie.
  • Neklepávajte pásmo príliš napnuté. Napätie môže spôsobiť podráždenie alebo môže zhoršiť príznaky.
  • Starostlivo odstraňujte pásmo. Nikdy ho neťahajte voči smeru rastu chlpov.

Rôzne techniky tejpovania

Ak už máte pásmo a ste pripravení ho aplikovať, budete musieť určiť, kde a ako ho aplikovať. Rôzne techniky sa používajú na riešenie rôznych problémov, takže to, kde pocitujete bolesť, nemusí byť nutne miesto, kde by ste mali pásmo aplikovať.

Na riešenie určitých problémov sú k dispozícii špecifické techniky tejpovania. Napríklad na shin splints alebo bolesť v predkolení môžete použiť techniku zvanú "spiral taping", ktorá sa začína pri kotníku a končí pod kolenom. Pri bolestiach kolena môžete skúsiť techniku zvanú "patella taping", ktorá sa sústreďuje na podporu kĺbu stehenného kosti.

Musím pripomenúť, že tejpovanie nie je náhrada za lekársku starostlivosť. Ak vaše bolesti pokračujú alebo sa zhoršujú, aj napriek tejpovaniu, určite sa poraďte so zdravotníckym odborníkom.

Osobný príbeh a skúsenosti s tejpovaním

Keď som začala behať, mala som problémy s bolesťami v kolenách. Trénero som skúšala rôzne cviky a strečing, ale bolesť pretrvávala. A potom mi niekto poradil tejpovanie. Prvýkrát som bola skeptická. Malo by mi obyčajné lepiace pásmo pomôcť?

Prvýkrát keď som pásmo aplikovala, nepocítila som okamžitý účinok. Ale po niekoľkých behoch som si uvedomila, že bolesť sa mi podstatne zmiernila. Bola som prekvapená a odvtedy som tejpovanie zaradila do mojej bežeckej rutiny.

Pamätám na jeden vtipný príbeh z čias, keď som začínala s tejpovaním. Miestny obchod bol práve vypredaný, takže som sa rozhodla použiť obyčajnú lepiacu pásku. Áno, skutočne som to skúsila. A hoci to neublížilo, tak určite neprinieslo výsledky, ktoré som očakávala. O chvíľu som si oveľa viac cenila to pravé športové pásmo!

Záverečné poznámky o tejpovaní pre bežcov

Tejpovanie je úžasný nástroj pre bežcov všetkých úrovní. Môže pomôcť zmierniť bolesť, zlepšiť funkciu svalov a podporiť hojenie. Ale pamätajte, že nie je všeliek. Tejpovanie je jedným z mnohých nástrojov, ktoré bežci môžu využiť na zlepšenie svojich výkonov a udržanie zdravých aktivít.

Plecťou tejpovania je istá zručnosť a každý má iné potreby a predpoklady, takže to, čo funguje pre jedného bežca, nemusí nutne fungovať pre iného. Ale s trochou cviku a trpezlivosti môže tejpovanie pridať k vašim behám nový rozmer.

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *