Účinnosť Antimigrenóznej Masáže Zo Zdravotného Hľadiska

Účinnosť Antimigrenóznej Masáže Zo Zdravotného Hľadiska

Čo je to antimigrenózna masáž?

Migréna mi vie poriadne znepríjemniť deň - a verte mi, nie som v tom sama. Antimigrenózna masáž je technika zameraná na zmiernenie bolesti hlavy, typickej pre túto pliagu moderného človeka. Masáž sa sústreďuje na oblasť hlavy, krku a ramien s cieľom uvoľniť napätie, ktoré často prispieva k vzniku a intenzite migrény. Je to veda aj umenie, ako rukami rozprúdiť lepší tok krvi a uľaviť tak od bolesti hlavy. Osobne som túto masáž vyskúšala a bola by som klamárka, keby som povedala, že to nebola jedna z prijemnejších skúseností posledného obdobia.

Názory odborníkov na antimigrenóznu masáž

Povedala som si, že to chce odborný názor. Opýtala som sa preto niekoľkých lekárov a masérov, aby som sa dozvedela, čo si o tejto technike myslia. Reakcie boli rôzne - od skeptických po veľmi pozitívne. Jediné, na čom sa dalo s istotou dohodnúť, je to, že každý človek je iný a reaguje aj na masáž rôzne. Ale viacerí odborníci potvrdili, že existuje dostatok dôkazov o pozitívnych vplyvoch masáže na symptómy migrény. Pomôcť by však mala byť vykonaná pravidelne, a nie len ako SOS pomoc v čase krízy.

Techniky antimigrenóznej masáže

Ako to vlastne vyzerá, taká antimigrenózna masáž? Je to o technikách, načasovaní, o tlaku? Jednu vec môžem povedať určite - keď masér pritlačí na správne body, cítite, ako keby každý svalček na vašej hlave oddychoval. A nie len hlava, uvoľnenie cítite v celom tele. Spomeniem tu akupresúru a reflektérnu masáž, pretože sú často súčasťou antimigrenóznych terapií. Sú zamerané na špecifické body, ktoré majú s migrénou niečo spoločné. Ale nebudem si hrať na odborníčku, radšej si to necháme vysvetliť od certifikovaných masérov.

Samomasáž versus profesionálna masáž

Keď vám praskne v hlave, no masér je na druhom konci mesta, čo urobiť? Samomasáž! Učila som sa niekoľko trikov a môžem povedať, že sú výbornou prvou pomocou. Na druhej strane, profesionál je profesionál, a tam je to o inom leveli. Samozrejme, niekedy naozaj stačí aj len pár správnych hmatov, aby ste si aspoň trochu uľavili. Naučila som sa masírovať akupresúrne body a trocha som si vyvinula vlastnú techniku, ktorá mi najviac vyhovuje. A moja mačka Simona? Tá sa pridá k relaxácii vždy, keď začujem hluk masážneho vankúšika.

Kombinácia masáže s inými formami liečby

Viete, ako je to s migrénou - niekedy ani všetky masáže sveta nepomôžu. Preto je dobré antimigrenóznu masáž kombinovať s inými formami liečby, ako sú napríklad diétne doplnky, bylinky, alebo dokonca meditácie. Moja dcéra Eliška ma učí dýchať „do brucha“, a ja sa snažím zavádzať to do svojej rutiny, hoci sa mi to spočiatku zdalo ako veľká nesmyselnost. Ale sme už viacerí, kto môže potvrdiť, že kombinácia rôznych prístupov môže priniesť účinné zmiernenie príznakov.

Masáž a prevencia migrény

Kde je lepšie, tam je masáž. Ale nezabudnite na prevenciu! Možno mám len šťastie, ale od doby, čo som začala pravidelne - jednou za dva týždne - chodiť na antimigrenóznu masáž, mám pocit, že mi migrény prichádzajú menej často. A keď už, tak sú miernejšie. Nemôžem vám to sľúbiť na sto percent, ale prevencia zahrnutá na pravidelnej báze určite nezaškodí. Samozrejme, vždy je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl a venovať pozornosť varovným signálom tela, aby ste prišli na to, čo vám osobne najviac pomôže.

Úspešnosť antimigrenóznej masáže v štúdiách

A čo na to vedci? Existuje celé zástupy štúdií, ktoré sa venujú účinkom masáže na migrénu. Niektoré naznačujú, že pravidelná masáž môže znížiť frekvenciu aj intenzitu bolestí hlavy. Ďalšie zdôrazňujú význam uvoľnenia svalstva a zlepšenia prekrvenia v určitých oblastiach. Samozrejme, treba si uvedomiť, že každá štúdia má svoje obmedzenia a výsledky sa líšia. Ale ak mám porovnávať svoje skúsenosti so závermi expertov, zdá sa mi, že sme na dobrej ceste k porozumeniu tejto metódy v súvislosti s migrénami.

Ako zvoliť správneho maséra pre antimigrenóznu masáž?

Vybrať si toho pravého maséra je ako hľadať ihlu v kope sena: potrebujete niekoho s prstami nežnejšími ako labuť, no zároveň s pevným a rozhodným dotykom. A veru, nie je to jednoduché. Pokiaľ možno, vyhľadajte maséra, ktorý sa špecializuje priamo na antimigrenóznu terapiu a má relevantné skúsenosti. Nezabudnite sa spýtať na certifikáty a prax - a oslovte viacerých, kým nájdete toho svojho. No a keď sa rozhodnete pre jedného, dajte mu šancu a niekoľko sedení, aby ste videli, či vám jeho štýl vyhovuje.

Tipy na to, ako zlepšiť účinnosť antimigrenóznej masáže

No nepovedzte, že by váš záujem nezaujali tipy na to, ako si maximálne užiť účinky antimigrenóznej masáže! Trebárs také relaxačné techniky pred masážou, či dokonca počas nej, môžu zvýšiť celkový efekt. Dodržiavanie dostatočného množstva spánku, pitný režim, a zmiernenie stresu sú tiež dôležité. Môžete vyskúšať aj esenciálne oleje - levanduľa môže byť vaším novým najlepším priateľom. A nepodceňujte ani vhodnú výživu, pretože všetko, čo vložíte do tela, má vplyv na to, ako sa budete cítiť.

Migréna a osobná skúsenosť s antimigrenóznou masážou

A keby ste pochybovali, nech vám poviem moju vlastnú príhodu. Jedného večera, keď sa mi v hlave viedli nevyspytateľné boje, som sa rozhodla zavolať svoju masérku. Tridsať minút masáže neskôr som pocítila ako sa mi odľahčuje nie len v hlave, ale aj v srdci. Migréna zmizla ako mávnutím prútika a ja som si opäť mohla uvedomiť, že občas také malé zázraky naozaj existujú. A aj keby výsledok nebol vždy takýto nesmierne uspokojivý, verím, že každé ťuknutie a každý stlačený bod znamenajú krok k lepšiemu pohodliu a zdraviu.

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *